Storczyki


Rodzina: Orchidaceae

 

Pochodzenie storczyków

Storczyki rosną głównie w rejonach tropikalnych i subtropikalnych. Nie występują jedynie na obszarach polarnych i pustyniach. W doniczkach uprawia się przede wszystkim gatunki tropikalne. W  naszym kraju można również spotkać storczyki w stanie dzikim, jednak nie nadają się one do uprawy w mieszkaniach. Wszystkie gatunki rosnące w Polsce są objęte ścisłą ochroną.

 

Sezonowość: storczyki

Przeważająca część storczyków to epifity, rosnące na drzewach. Najpopularniejsze gatunki uprawiane w domu to:

  • Falenopsis (Phalaenopsis) jest najpopularniejszym gatunkiem uprawianym w domu, dostępnym w każdym supermarkecie. Należy do storczyków najłatwiejszych w uprawie. W wyniku prac hodowlanych uzyskano szereg atrakcyjnych odmian, o szerokiej gamie kolorów kwiatów. Najpopularniejsze są falenopsisy o kwiatach białych lub różowych, ale w sprzedaży są także odmiany o kwiatach żółtych, pomarańczowych lub czerwonych. Na płatkach mogą występować także plamki, kropki lub paski, często w kontrastowym kolorze.  Coraz popularniejsze są także odmiany miniaturowe.
  • Dendrobium (Dendrobium) jest storczykiem o dużej różnorodności form i rodzajów. Posiadają zgrubiałe pseudobulwy oraz wyrastające z nich mięsiste liście. Kwitną na biało, różowo, żółto lub fioletowo, gardziel kwiatu najczęściej jest innego koloru. Kwiaty są najczęściej zebrane w grona.
  • Cymbidium (Cymbidium) jest storczykiem o długich, wąskich liściach oraz wysokich pędach kwiatostanowych, złożonych z kilkunastu kwiatów (10-25). Wiele odmian  ładnie pachnie. Kwiaty mają różną wielkość, kształt i barwę. Cymbidium kwitnie na biało, kremowo, żółto, zielono, różowo, czerwono, kasztanowo a nawet brązowo. Warżka jest intensywnie zabarwiona, często w kontrastowym kolorze. Kwiatostany tego gatunku często wykorzystuje się jako kwiaty cięte.
  • Sabotek (Paphiopedilum) posiada oryginalne kwiaty, dolny płatek ma kształt bucika. Sabotki kwitną najczęściej na zielono, brązowo lub żółto, często z dodatkiem różu. Płatki są lśniące, ozdobione różnymi deseniami. Kwiaty są duże, pojedynczo osadzone na nagich pędach. Liście tworzą przyziemną rozetkę.
  • Motylnik (Oncidium) jest storczykiem o drobnych, jaskrawo żółtych kwiatach. Kwiatki przypominają egzotyczne motyle. Na płatkach występują brązowe lub bordowe wzory. Kwiaty zebrane są w duże kwiatostany. Liście wydłużone, zielone.

 

Jak sadzić: storczyki

Storczyki rosną naturalnie w specyficznych warunkach środowiska, dlatego podobne warunki należy zapewnić w domu. Podłoże do uprawy storczyków powinno być lekkie i przepuszczalne, najlepiej stosować gotowe mieszanki kory, mchu i torfu, dostępne w sklepach ogrodniczych lub kwiaciarniach. Lubią stanowiska jasne lub półcieniste, nie bezpośrednio na słońcu. Niektóre egzotyczne gatunki wymagają doświetlania w zimie. Storczyki są wrażliwe na przeciągi. Temperatura uprawy powinna być dostosowana do gatunku. Niektóre storczyki wymagają niższej temperatury w zimie. Większość gatunków preferuje wilgotność powietrza wynoszącą  70-80%, storczyki wymagające wyższej wilgotności należy umieszczać w specjalnych szklarniach lub szklanych szafkach. Storczyki należy podlewać rzadko, aby korzenie zdarzyły przeschnąć. Nie należy jednak popadać w przesadę, storczyki nie potrafią magazynować wody na całe miesiące. Nie lubią także zalewania, szybko reagują gniciem korzeni.

 

Rozmnażanie storczyków

Niektóre storczyki można rozmnażać podział. Rozmnażanie z nasion jest trudne. W komercyjnej uprawie falenopsis rozmnaża się metodami in vitro.

 

Czy wiesz że: ciekawostki o storczykach

Storczyki są bardzo bogatą grupą roślin.  W sklepach dostępnych jest coraz więcej gatunków i odmian. Jednym z ciekawszych storczyków jest Vanda, szczególnie odmiany o fioletowych kwiatach. Na płatkach często widoczny jest dodatkowo jasny wzór w postaci kratki.