Porady sezonowe


Zmiany pór roku powodują, że nasz ogród zmienia się w ciągu całego sezonu. Z naszymi poradami sezonowymi będą Państwo na bieżąco z aktualnymi problemami mogącymi wystąpić w ogrodzie - wystarczy kliknąć na miesiąc z zakładki lub informacje poniżej.

Popularne pytania

 • Żwir czy drewno? Czym najlepiej wyłożyć alejki w ogrodzie? +

  Decyzja ta zależy to od intensywności ruchu. Drewno wygląda lepiej, lecz jest mniej odporne mechanicznie. Idealnym kompromisem często okazuje się bruk lub kamień.

 • Co można dorzucać do kompostu? +
  Wszelkie pozostałości zdrowych (nie zajętych przez choroby) roślin, np. obierki, skoszoną trawę, zwiędłe kwiaty i łodygi, ucięte gałęzie. Nie wrzucajmy do kompostu nasion chwastów i korzeni agresywnych roślin (np. powojów, perzu) oraz gałęzi o średnicy większej niż 1 cm (chyba że je wcześniej rozdrobnimy).
 • Odwracać czy spulchniać? +

  Odwracanie wierzchniej warstwy gleby ma na celu jej napowietrzenie. Powinniśmy je wykonywać nie częściej niż raz na trzy lata, by nie zakłócać zbytnio życia mikroorganizmów glebowych. W tych latach, gdy nie odwracamy gleby, powinniśmy ją spulchniać. Spulchnianie polega na poruszeniu gleby spulchniaczem lub widłami. Spulchnianie sprzyja lepszemu ukorzenieniu, lepszej cyrkulacji powietrza w glebie - generalnie rzecz biorąc, czyni ją bardziej gościnną dla roślin.

 • Czy nasza roślina przemarzła? +

  Już zimowe temperatury między -8 ° a -10 ° C mogą uszkodzić najodporniejsze rośliny w okresie spoczynkowym. Przemarznięte drzewa i krzewy należy przyciąć, czasami nawet do poziomu gruntu. Najbardziej wrażliwe rośliny powinniśmy ściółkować i osłaniać dolne partie ich pni. Powinniśmy również uważać na wiosenne przymrozki. Nie są zbyt silne, lecz często atakują już w trakcie sezonu wegetacyjnego. Na szczęścia powodowane przez nie szkody są powierzchowne -  gdy temperatura wzrośnie, w miejsce przemarzniętych pojawią się nowe pędy.

 • Czy można mieszać dwa produkty w rozpylaczu? +
  Nie wolno mieszać pestycydów. Dwa pestycydy powinniśmy stosować w czasie dwóch odrębnych aplikacji z zachowaniem odpowiedniej przerwy (czas jej trwania zależy od specyficznych cech produktu - znajdziemy takie dane w instrukcji stosowania).
Zidentyfikuj i rozwiąż problem

Rośliny w ogrodzie często są atakowane przez choroby i szkodniki.

Możemy pomóc