Pielęgnacja ogrodu


Piękny ogród to nie tylko piękne otoczenie naszego domu. Czas spędzony na pracach ogrodniczych pozwala nam się odstresować, a przebywanie na świeżym powietrzu wpływa korzystnie na nasze zdrowie. Dowiedz się jak sprawić, by Twój ogród był jeszcze piękniejszy i zachwycał wszystkich dookoła!

Najczęściej zadawane pytania

 • Odwracać czy spulchniać? +

  Odwracanie wierzchniej warstwy gleby ma na celu jej napowietrzenie. Powinniśmy je wykonywać nie częściej niż raz na trzy lata, by nie zakłócać zbytnio życia mikroorganizmów glebowych. W tych latach, gdy nie odwracamy gleby, powinniśmy ją spulchniać. Spulchnianie polega na poruszeniu gleby spulchniaczem lub widłami. Spulchnianie sprzyja lepszemu ukorzenieniu, lepszej cyrkulacji powietrza w glebie - generalnie rzecz biorąc, czyni ją bardziej gościnną dla roślin.

 • Jak często nawozić ogród? +

  Częstotliwość nawożenia zależy od warunków wzrostu i kondycji wzrostu roślin. Dzięki nawożeniu raz lub dwa razy w miesiącu (w okresie wzrostu), rośliny będą zdrowe, będą dobrze rosły, a także będą charakteryzować się dużymi przyrostami i licznymi kwiatami.

 • Jak unikać rozprzestrzeniania się chorób? +
  Doglądajmy regularnie roślin i jak najszybciej usuwajmy liście i gałęzie zajęte przez choroby (nawet jeśli nie znamy ich przyczyn). Usuwamy wszelkie martwe gałęzie drzew i krzewów. Najlepiej zebrać chore liście, zwłaszcza spod róż i drzew owocowych. Jeśli tylko to możliwe, należy spalić zajęte chorobą gałęzie i liście. Regularnie dezynfekujmy narzędzia do przycinania. Unikajmy monokultur, czyli dużych upraw jednego gatunku lub odmiany. Im bardziej zróżnicowane i przemieszane są rośliny, tym trudniej będzie rozprzestrzeniać się chorobom.
 • Jak rozpoznać obecność szkodników? +

  Po przywiędłych liściach i suchych gałęziach. Roślina przestaje rosnąć i zaczyna marnieć. Jeśli spróbujemy nagiąć młodą łodygę lub pień, możemy wyczuć zadziwiająco słaby opór. Może to świadczyć o zjedzeniu, ogryzieniu lub innym uszkodzeniu części korzeni przez szkodnika.

 • Czy właściwie dobraliśmy stanowisko dla rośliny? +

  To pierwsze pytanie, jakie powinniśmy sobie zadać - wiedząc, że każda odmiana ma specyficzne wymagania i niewiele z nich jest w stanie przystosować się do dowolnych warunków klimatycznych. Podobnie jest z glebami - nie każda będzie dobra dla naszej rośliny. Na przykład rośliny tzw. gleb wrzosowiskowych (kamelia, azalia, rododendron, magnolia itp.) tolerują wyłącznie kwaśne gleby. Tymczasem rośliny gleb wapiennych (np. klon francuski, głóg) wymagają podłoża o odczynie zasadowym. Źle przystosowana do warunków roślina, nawet zadbana, pozostanie ulubionym celem szkodników, które skwapliwie skorzystają z jej słabości.

Zidentyfikuj i rozwiąż problem

Rośliny w ogrodzie często są atakowane przez choroby i szkodniki.

Możemy pomóc