Podstawy pielęgnacji roślin doniczkowych


Większość problemów z roślinami doniczkowymi wynika z zaniedbania. Można ich łatwo uniknąć przy odrobinie troski i uwagi.

Większość problemów z roślinami doniczkowymi wynika z zaniedbania. Można ich łatwo uniknąć przy odrobinie troski i uwagi.

Początkowa pielęgnacja roślin

Kupioną roślinę doniczkowej zazwyczaj stawiamy w kącie pokoju jako liściastą ozdobę i okazjonalnie podlewamy odrobiną wody. Często trzymamy roślinę w tej samej doniczce, dosypawszy trochę ziemi do roślin doniczkowych, i umieszczamy ją w dekoracyjnej osłonie. Niestety – takie popularne praktyki w dłuższej perspektywie negatywnie wpłyną na roślinę.

Nowa roślina w domu

  • W ciągu pierwszych tygodni pozwólmy nowej roślinie zaaklimatyzować się w domu, trzymając ją w oryginalnym podłożu i doniczce.
  • Gdy zapewnimy roślinie wystarczająco dużo czasu na przyzwyczajenie się do nowych warunków, przesadźmy ją do nowej doniczki.
  • Użyjmy podłoża na bazie gleby. Podłoże bezglebowe, szczególnie w suchym środowisku domowym, trudno (a czasem nawet nie jest to możliwe!) ponownie po wyschnięciu namoczenia. Takie podłoże zawiera nie zawiera zbyt wielu składników odżywczych. Podłoże na bazie gleby lepiej zatrzymuje wilgoć i jest bardziej pożywne.
  • Roślinę należy posadzić na tym samym poziomie podłoża co wcześniej – to ważne.
  • Umieśćmy pojemnik na spodku w taki sposób, aby dolna część doniczki lub wyciek wody nie zniszczyły podłogi ani mebli.
  • Ściółka z kulek, muszli czy kamyków będzie wyglądać atrakcyjnie, a przy tym pomoże zatrzymać wilgoć w podłożu.

Podlewanie roślin doniczkowych

Zbyt rzadkie podlewanie jest jednym z największych problemów – szczególnie w środowisku, gdzie nie ma ustalonego harmonogramu podlewania. Nieregularne podlewanie roślin może niekorzystnie wpłynąć na ich zdrowie i wzrost. Określony plan podlewania jest bardzo ważny, aby rośliny otrzymywały wodę regularnie i w odpowiednich ilościach.

Więdnące liście są jednym z pierwszych objawów niedostatecznej ilości wody, jaką otrzymuje roślina. Kolejnym objawem jest marszczenie się i brązowienie liści. Wszystkie rośliny rosnące w pomieszczeniach – nawet sukulenty – od czasu do czasu potrzebują podlewania. Duże liściaste rośliny, takie jak juki czy fatsje, wykorzystują dużo wody i szybko wysychają. Dokładnie zatem sprawdźmy zalecenia dotyczące podlewania przy zakupie rośliny.

Podlewając rośliny domowe, lejmy wodę bezpośrednio do doniczki. Unikajmy podlewania samej rośliny. W miarę możliwości odsączmy roślinę po podlaniu, aby nadmiar wody wypłynął u dołu. W przeciwnym razie podlewajmy roślinę powoli, aby podstawka nie zapełniła się lub – co gorsza – nie pozostała wypełniona wodą. Niewiele roślin dobrze czuje się, gdy korzenie zalegają w wodzie – mogą wtedy łatwo zgnić.

Czasami możemy kwiatom wyrządzić niedźwiedzią przysługę. Nadmierne podlewanie może być równie szkodliwe jak niedostatek wody. Jego oznaką będą zżółknięte liście, gnicie korony rośliny i łodyg, a czasami także korkowacenie (patrz niżej). Umiar przy podlewaniu jest kluczem do sukcesu.

Ogólne zasady pielęgnacji roślin doniczkowych

Szybko usuwajmy martwe kwiaty i rozkładające się lub martwe liście. W ten sposób będziemy przeciwdziałać pojawianiu się pleśni lub innych chorób rośliny doniczkowych.

Na roślinach, podobnie jak na każdej innej ozdobie mieszkania, może gromadzić się kurz. Jego drobinki wpływają nie tylko na wygląd rośliny, ale także na jej zdrowie. Przez kurz liście nie mogą „oddychać”, a roślina staje się bardziej podatna na szkodniki i choroby. Aby temu zaradzić, regularnie wycierajmy liście po obu stronach mokrą szmatką, usuwając drobinki kurzu i jednocześnie poprawiając wygląd rośliny.

Suchy klimat spowodowany centralnym ogrzewaniem niekorzystnie wpływa na zdrowie i energię roślin domowych. Z tego oto powodu regularne zraszanie mgiełką również odgrywa istotną rolę. Zarówno ludziom, jak i roślinom pomaga nawilżanie powietrza w pomieszczeniach (na przykład poprzez ustawienie naczyń z wodą przy grzejnikach).

Zmiany temperatury w pokojach, które nagrzewają się za dnia i ochładzają w nocy, również mogą uszkodzić rośliny. Najbardziej narażone są rośliny ustawione na parapecie – upewnijmy się, że roślina znajduje się po wewnętrznej stronie zasłony lub żaluzji, a nie między zasłoną a oknem. Żadnej roślinie nie spodoba się taka dusząca klatka.

Czy roślina doniczkowa potrzebuje światła?

Zadbajmy o to, aby roślina znajdowała się w miejscu z dostępem do naturalnego światła. Większość roślin potrzebuje światła do wzrostu. Nie będą zadowolone, jeżeli umieścimy je w ciemnym kącie pokoju. Z drugiej jednak strony, jeżeli roślina nie lubi bezpośredniego słońca, a pozostawimy ją na parapecie w słoneczny dzień, też nie będzie nam za to wdzięczna. Do pewnego stopnia wszystkie rośliny doniczkowe potrzebują światła, aby się rozwijać. Jednakże niektóre uwielbiają bezpośrednie światło słoneczne, a inne wolą znaleźć się w miejscu jasnym, ale jednocześnie osłoniętym. Wiedza na temat wymagań roślin w zakresie oświetlenia jest bardzo ważna. Dobrą praktyką jest obracanie rośliny od czasu do czasu – dzięki temu będzie się rosnąć na wszystkie strony, a jej liście z żadnej strony nie zżółkną.

Odżywianie roślin domowych

Rośliny w donicach potrzebują nawożenia – szczególnie w okresie pączkowania i kwitnienia. Trzymajmy odpowiedni nawóz przy konewce do podlewania – pomoże to nam pamiętać o naszych obowiązkach. Jeśli roślina stale znajduje się w pomieszczeniu, odżywianie dolistne, podczas którego rozpuszcza się nawóz  i spryskuje nim liście, jest bardzo wskazane.

Innym dobrym pomysłem jest wystawienie rośliny do ogrodu, na taras lub podwórko – w lecie, gdy przymrozki są wykluczone. Deszcz oczyści roślinę, a świeże powietrze z pewnością ją ożywi.