Pielęgnacja w domu


Piękne wnętrze naszego domu to podstawa naszego dobrego samopoczucia. Zadbane rośliny i brak obecności niechcianych „gości” – to uzyskasz dzięki radom zawartym w tym dziale.

Zidentyfikuj i rozwiąż problem

Rośliny doniczkowe w domu często są atakowane przez szkodniki i choroby.

Możemy pomóc

Najczęściej zadawane pytania

 • Kiedy sadzić rośliny w doniczkach i skrzynkach? +

  Rośliny zakupione w doniczkach możemy wysadzać do docelowych donic lub skrzynek przez cały rok (ale poza okresami mrozu). Powinniśmy korzystać z dobrze umytych lub nowych doniczek. Nie wahajmy się sadzić roślin dość gęsto, jeśli chcemy osiągnąć natychmiastowy efekt. Wystarczy zostawić 1-2 cm przestrzeni między ziemią a górną krawędzią doniczki lub skrzynki, by uniknąć przelewania się wody przy podlewaniu.

 • Kiedy podlewać? +

  To z pozoru prosty zabieg - niemniej jednak pamiętajmy o kilku regułach, by nawadniać nasze rośliny efektywnie. Powinniśmy podlewać świeżo zasadzone kwiaty, rośliny cebulkowe, krzewy i drzewa. Powinniśmy również podlewać nasiona bezpośrednio po wysiewie, by przywarły do gleby. Podlewajmy w okresach suszy, by utrzymywać wilgotność gleby. W takim przypadku najlepiej podlewać wieczorem, by w gorących promieniach słońca woda zbyt szybko nie wyparowała.

 • Czy można mieszać dwa produkty w rozpylaczu? +
  Nie wolno mieszać pestycydów. Dwa pestycydy powinniśmy stosować w czasie dwóch odrębnych aplikacji z zachowaniem odpowiedniej przerwy (czas jej trwania zależy od specyficznych cech produktu - znajdziemy takie dane w instrukcji stosowania).
 • Czy nasza roślina ma za dużo, czy za mało wody? +

  Roślina potrzebuje wody - zwłaszcza w lecie. Jeśli nie będziemy jej na czas podlewać, możemy jej poważnie zaszkodzić. Podobnie zaszkodzimy jej nadmiernym podlewaniem, które odcina korzeniom dostęp do powietrza i sprzyja rozwojowi chorób. Roślina na bieżąco usuwa wodę z organizmu, odparowując ją przez liście. Jeśli ilość wody wydalanej przewyższa ilość wody absorbowanej przez korzenie, roślina słabiej rośnie i mizernie owocuje.